13. listopadu 2023

Petr Manuel Ulrych

Fotbal

Aktuality

Fotbalisté Břeclavi v okresním i krajském výběru

Sestavovat výběry pro mezikrajové či meziokresní soutěže a nesáhnout po hráčích a hráčkách FOSFA MSK Břeclav? To samozřejmě nejde! Břeclavský klub má rozhodně co nabídnout napříč všemi dětskými a mládežnickými kategoriemi. A trenéři připravující tyto výběrové týmy to dobře vědí. Pozvánky na přípravné kempy tak v posledních týdnech dostaly holky z kategorie U13 a kluci nastupující v kategorii U15.

Hned zkraje je třeba říct, že pozvánka na přípravný kemp ještě neznamená automatickou nominaci do krajské nebo okresní reprezentace. Kempy fungují jako síto, kterým projdou jen ti opravdu nejlepší, resp. ti, kteří se trenérům ukážou v nejlepším světle.

Holky na kempu Jihomoravského a Olomouckého kraje

Že takováto příprava není žádnou procházkou růžovým sadem, dobře vědí třeba i Sára Málková a Aneta Džunová, hráčky FOFSA MSK Břeclav nastupující za družstvo U13 C. Ty se minulý týden vrátily z třídenního přípravného kempu výběru Jihomoravského a Olomouckého kraje, který pořádala Fotbalová asociace České republiky v Rosicích u Brna. Holky tam během necelých tří dnů absolvovaly čtyři tréninky. „Z těchto kempů, které se konají na Moravě i v Čechách, v příštích měsících postupně vzejde český reprezentační tým kategorie U15,“ vysvětluje Richard Džuna, otec Anety a jeden z trenérů FOSFA MSK Břeclav. „Jedním z cílů těchto kempů je, aby se potenciální budoucí reprezentantky lépe vzájemně poznaly, zjistily, jak jsou na tom s výkonností a technikou, a také se naučily něco nového,“ doplňuje.

Sára s Anetou se shodují, že kemp byl mnohem náročnější, než čekaly. „Byly to ale také úplně odlišné tréninky, než jaké míváme na Slovanu, takže jsme se zase naučily něco nového. Třeba některé kličky, které jsme předtím neznaly,“ říkají holky. A trenéři to potvrzují. „Už po minulém kempu jsme se s trenérkou holek Kristýnou Lokajovou shodli, že byl na holkách znát velký posun. A věřím, že i tentokrát se tři dny strávené trénováním s těmi nejlepšími projeví na dalším zlepšení,“ říká Richard Džuna.

Starší žáci zazářili v okresním výběru

Své reprezentanty měl břeclavský klub i na jednodenním nominačním kempu starších žáků, během kterého byl sestaven okresní výběr. „Na tomto kempu kategorie U15 se sešlo 36 fotbalistů. Z našeho klubu bylo nominováno pět hráčů, z nichž se do užšího výběru prosadili dva – útočník Matyas Malega a obránce Darek Perútka,“ vysvětluje Alexandr Hrabal, předseda FOSFA MSK Břeclav.

Darek Perútka a Matyas Malega

Darek Perútka a Matyas Malega

Foto: Petr Manuel Ulrych

O dva dny později, tedy ve středu 8. listopadu, pak tato okresní reprezentace zamířila do Pohořelic, aby sehrála utkání proti celkům Brna-venkova a Znojma. „V zápase s Brnem jsme ve standardním čase remizovali a o vítězi nakonec rozhodovaly až penalty. Nakonec jsme vyhráli a probojovali se do souboje o první místo se Znojmem. To jsme porazili 5:1, turnaj jsme tak vyhráli a postoupili do jarního velkého finále,“ ohlížejí se za výsledky minulého týdne Darek s Matyasem. A přestože podle svých slov zejména druhý zápas vyhráli „levou zadní“, hodnotí kemp i turnaj jako přínosné. Matyas říká, že se naučil lépe nabíhat na ofenzivní fázi, Darek prý zase natrénoval nové kličky. K jejich spokojenosti jistě přispěl i fakt, že oba dokázali v těchto zápasech skórovat…

„Oba kluci výrazně přispěli k tomu, že se okresní výběr kvalifikoval do finálového turnaje o ‚přeborníka Jihomoravského kraje‘,“ říká Alexandr Hrabal. „Myslím si, že ten tým je dobře poskládaný, má dobrou výkonnost a má velkou šanci finálový turnaj vyhrát,“ dodává. I tento kemp a turnaj podle jeho slov přispěly ke zviditelnění klubu jako takového: „Ukázalo se, že se tam naši hráči neztratí a patří k těm lepším. Tím se potvrzuje, že to děláme dobře.“ Pozitivně hodnotí Alexandr Hrabal i přínos těchto akcí pro hráče samotné. „Určitě je to oba nakoplo. Ještě před rokem byli úplně jinde, ale jejich tréninkové nasazení se projevilo v obrovském progresu. Mezi našimi staršími žáky dnes patří k těm nejlepším,“ chválí své svěřence Alexandr Hrabal.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav