04. března 2024

Jakub Jukl, Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Břeclavští atleti nejúspěšnější výpravou na mistrovství republiky žáků

Na víkendovém Mistrovství České republiky žáků a žákyň v hale v pražské Stromovce předvedli břeclavští závodníci, jak se na jihu Moravy dělá atletika. A že se v klubu Lokomotiva Fosfa Břeclav dělá opravdu dobře, o tom svědčí zisk šesti medailí, z nichž dobrou polovinu tvořil kov nejcennější. A tak není divu, že břeclavští atleti byli nejúspěšnější výpravou šampionátu.

Vše začalo už v sobotu 2. března, kdy v hale Otakara Jandery získal nejprve ve skoku dalekém Lukáš Drobilič stříbro v novém osobním rekordu 650 cm a za vítězem zaostal o pouhý centimetr. Richardu Smolíkovi se v běhu na 60 metrů po suverénním rozběhu nevydařil ve finále start, ale nevzdal se a doběhl nakonec na druhém místě s časem 7,24 s. Třetí sobotní medaili získali naši atleti v kolektivní disciplíně, štafetě na 4×200 m. A byla opět stříbrná. V novém okresním rekordu 1:35,14 si pro ni doběhla čtveřice Richard Smolík, Lukáš Drobilič, Rostislav Bína a Matyáš Kocman. Už k sobotě si tedy mohla břeclavská výprava blahopřát. V neděli to ale bylo  ještě lepší.

Pokud snad ve stříbrných atletech hlodala lítost, že nedosáhli na příčku nejvyšší, druhý den šampionátu si všechno vynahradili. Začal Matyáš Kocman v běhu na 800 metrů, který suverénně vyhrál stylem start – cíl, a navíc ještě v nejlepším českém výkonu letošní sezóny 1:58,82. To byla první zlatá medaile. Pak nastoupil Richard Smolík k finále běhu na 300 metrů. V tu chvíli byl horkým favoritem, protože už v rozběhu překonal s časem 36,10 s dosavadní žákovský rekord v ČR. Nezbývalo než doufat, že svůj výkon ve finále zopakuje. Nakonec byl sice o pár setin pomalejší, ale na první místo to s přehledem stačilo. Druhé zlato pro Lokomotivu! Mezi tím, co na oválu kroužili běžci, se konala i soutěž ve skoku do výšky. I do ní nastoupil Lukáš Drobilič a tentokrát si vítězství nenechal vzít. Suverénně vyhrál s výškou 1,86m a do Břeclavi tak putovalo třetí zlato!

Ale nešlo jen o medaile. Výborně zabojovali i další naši atleti, výškař Robin Chládek si zlepšil osobní výkon na 1,80 m a jen těsně mu unikla bronzová medaile, jeho kolega Ondřej Varga skončil šestý také v novém osobním rekordu 1,76 m.

Medailová bilance

Pořadí Oddíl Medaile
1. Lokomotiva Fosfa Břeclav 3 – 3 – 0
2. PSK Olymp Praha, z.s. 3 – 0 – 1
3. AK ŠKODA Plzeň 3 – 0 – 0

Počet závodníků
Žáci: 200
Žákyně: 218
Celkem: 418

Počet oddílů
Žáci: 97
Žákyně: 91
Celkem: 129

Celá výprava tak sklidila slova uznání od předsedy a hlavního trenéra atletického oddílu Lokomotiva Fosfa Břeclav Zbyňka Chlumeckého. „Kluci podali své maximální výkony a každý si zlepši svůj letošní osobní rekord,“ pochvaluje si. Výsledky současného žactva ho naplňují optimismem pro soutěže v blížící se letní sezoně. „Zatímco dřív jsme měli na republice 6-7 lidí, tentokrát závodilo 8 žáků a tři žákyně, pro které šlo o vůbec první zkušenost s republikovým šampionátem. Výsledky z tohoto halového mistrovství jsou příslibem pro zářijový republikový šampionát družstev žactva, který budeme pořádat a kde bychom mohli skončit také velmi dobře,“ naznačuje Zbyněk Chlumecký a zmiňuje se i o mistrovství republiky v Třinci, kde je rovněž potřeba uspět, aby se minimálně tři nebo čtyři zástupci břeclavského klubu probojovali na letošní mezistátní utkání v Chorvatsku.

Dráhová sezona odstartuje atletům příští měsíc. „Naším prvním závodem bude 20. dubna Racio běh kolem Dyje. Hned následující den pak pořádáme okresní přebory žactva a dorostu a pak už se nám rozjedou i soutěže družstev,“ nahlíží do kalendáře závodů pro dráhovou sezonu Zbyněk Chlumecký.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav