02. srpna 2023

Hana Březovičová, Daniel Mrázek

Fotbal

Aktuality

Břeclavský fotbalový dorost se blýskl před Američany

Vyzkoušet si atmosféru mezinárodního zápasu. Taková možnost se o uplynulém víkendu naskytla mladým fotbalistům z Fosfa MSK Břeclav, kteří změřili své síly s americkým týmem ESS Dallas. A vedlo se jim skvěle!

Břeclav se s Dallasem utkala hned ve dvou zápasech. Oba se na břeclavském hřišti odehrály v rámci letní školy European Soccer Experience Summer. Jde o projekt pořádaný bývalým slovenským fotbalistou Antonem Bílým, který je synem československého fotbalového reprezentanta Antona Bílého staršího. Po skončení aktivní kariéry Anton Bílý ml. působil jako trenér v texaském Dallasu. Dnes vlastní agenturu, která talentovaným dallaským dětem jednou nebo dvakrát ročně zprostředkovává pobyty ve střední Evropě. Ty tak mají možnost se tři týdny zdokonalovat ve fotbale.

Odloučení od rodin se bát nemusí, protože mladí hráči přijíždí i se svými rodiči a sourozenci. Skvělý prázdninový program si tak užije celá rodina. O tom, že rodinní příslušníci jsou nejlepšími fanoušky, není třeba mluvit.

Výměna týmu uprostřed zápasu

Účastníci letní školy mají zápasy každý den – a v sobotu 29. července se vydali do Břeclavi. Struktura zápasu byla poněkud netypická. V prvním poločase se dallaští hráči utkali se svými břeclavskými vrstevníky, tedy se starším dorostem U19, který tvoří hráči ve věku osmnáct a devatenáct let. Tento první poločas ovládli břeclavští – vyhráli ho 2:0.

Pak ale nastala změna. Zatímco tým Dallasu do druhého poločasu nastoupil beze změn, za Břeclav se představil mladší dorost U17, tedy fotbalisté šestnácti- a sedmnáctiletí. Důvod byl jednoduchý – aby si zápas se zahraničním soupeřem vyzkoušelo co nejvíce hráčů. Proti výrazně starším soupeřům bojovali statečně. Gól se jim dát nepodařilo, ale inkasovali jen jednou. I díky nim si tak Břeclav přisála celkové vítězství 2:1.

Super výhra, ale trenér musí vždy vidět možnosti zlepšení

To ale nebyl jediný zápas toho dne. V dalším se utkali mladší žáci U12, tedy děti, kterým je jedenáct a dvanáct let. Břeclavský tým přezdívaný „Bílý balet“ potvrdil svou silnou pozici – v letošní sezóně ještě ani jednou neprohrál. Hráče z Dallasu zdolal 6:0. Předseda klubu Alexandr Hrabal je s famózním výsledkem samozřejmě spokojený, ale na vavřínech rozhodně neusíná: „Projevila se kvalita týmu, byť nám chyběli nějací hráči. Ale já spíš viděl, že jsme ještě netrénovali, do nějaké kvality to mělo hodně daleko.“ Trenér zkrátka vždycky musí vidět možnosti zlepšení.

Celkově ale Alexandr Hrabal zápasy hodnotí pozitivně. Zejména díky tomu, že břeclavští hráči měli možnost utkat se se zahraničním soupeřem. Taková zkušenost je nedocenitelná.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav