10. června 2024

Jakub Jukl, Hana Březovičová

Fotbal

Aktuality

Břeclav má znovu Fotbalové středisko mládeže!

Ve fotbalovém klubu FOSFA MSK Břeclav zavládla velká radost. Tentokrát ji ale nepřinesly výsledky na hřišti, ale obětavá práce s mládeží. Fotbalová asociace ČR (FAČR) totiž udělila břeclavskému klubu statut „Fotbalové středisko mládeže.“ O tom, jak se klubu podařilo tento statut získat a co mu přináší, jsme hovořili s jeho předsedou Alexandrem Hrabalem.

Pane Hrabale, co statut Fotbalového střediska mládeže znamená?

Tento statut uděluje Fotbalová asociace České republiky klubům, které prokáží určitou úroveň práce s mládeží. A věřte, že není úplně snadné ho získat.

Podle čeho se kluby vybírají?

Dnes už je to velmi objektivní proces, založený na spravedlivém bodování. Na prvním místě se hodnotí, zda má klub kompletní mládežnické kategorie.  A to my v Břeclavi máme, od přípravky přes mladší a starší žáky až po dorost U17 a U19. A ve většině kategorií hrajeme nejvyšší možné soutěže, dorostenecké divize i krajské přebory. Body se přidělují i za to, kolik dětí klub má. Tady jsme měli se 300 malými fotbalisty velkou výhodu. Ale bodově ohodnoceny jsou i další aspekty. Vyplatil se nám třeba náš důraz na kvalitu trenérů, protože za každého trenéra s licencí A bylo 25 bodů. A my jich máme v klubu pět.

Jak se statut střediska bezprostředně odrazí v činnost klubu?

V první řadě finančně. Každé Fotbalové středisko mládeže obdrží od asociace finanční příspěvek. A to je pro nás velká pomoc. Díky tomu budeme moci zaměstnat další trenéry a mít víc tréninků, protože to bez peněz prostě nejde. Najmeme i další specialisty, především fyzioterapeuta. To vše nám pomůže posunout práci s fotbalovou mládeží zase na vyšší úroveň. A velký význam to má i pro naše děvčata, která díky tomu budeme moci od září přihlásit do 1. ligy, nejvyšší dívčí žákovské soutěže, kde hraje 12 týmů z celé Moravy.

V Břeclavi ale už kdysi středisko mládeže bylo, že?

Ano, před osmi či devíti lety. Já jsem nastoupil až v roce 2019, to už klub tento statut neměl. Dlouhodobě jsme ale usilovali o jeho opětovné získání a letos se nám to podařilo. Je za tím několik let soustavné a tvrdé práce celého klubu.

Na jak dlouho fotbalová asociace tento statut uděluje?

Na rok a půl, aby klub měl možnost sehnat trenéry a dát jim roční angažmá. A po roce a půl probíhá další bodové hodnocení, kdy FAČR rozhodne, zda tento statut klubu ponechá či ne.

Takže za rok a půl bude váš klub o statut Fotbalového střediska mládeže usilovat znovu…

Ne. Je totiž ještě jedna vyšší úroveň, „Fotbalová akademie.“ Udělení tohoto statutu má přísnější bodová kritéria, na která bychom mohli dosáhnout i díky finančnímu příspěvku pro nové středisko. Takže za rok a půl budeme usilovat právě o udělení statutu Fotbalové akademie. A tím bychom se tady v Břeclavi už opravdu zařadili mezi elitní kluby v České republice.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav