18. září 2023

Jakub Jukl, Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Břeclav má dva nové mistry republiky

O víkendu 16. a 17. září proběhlo přímo v Břeclavi atletické Mistrovství České republiky staršího žactva. Mladí sportovci z domácího klubu FOSFA Lokomotiva Břeclav na něm získali hned dvě zlaté medaile.

Oba vítězové, Lukáš Drobilič ve skoku vysokém a Matyáš Kocman v běhu na 800 metrů, patřili ve svých disciplínách k favoritům. Medailová očekávání oba naplnili a v obou případech bez nejmenšího zaváhání.

Lukáš Drobilič skočil 186 cm

Lukáš Drobilič skočil 186 cm

Foto: David Korda

Lukáš Drobilič vynechal dvě první výšky a ke skoku se rozběhl, až když laťka byla ve výšce 172 centimetrů. Pak už postupoval soutěží suverénně, svůj zlatý skok, s laťkou nastavenou na značce 186 cm, zvládl na první pokus. V závěru se ještě, už jako jasný vítěz, pokusil překonat okresní rekord 195 cm, to se mu ale přes velké úsilí nepodařilo.

Okresní rekord však nakonec břeclavští závodníci přece jen pokořili. Konkrétně Matyáš Kocman v běhu na 800 metrů. „Maty“ vyrazil s větrem o závod a stylem start-cíl si nejen doběhl pro zlato, ale překonal svůj vlastní, týden starý, okresní rekord ze závodů ve Frýdku-Místku. Nově je hodnota rekordu 1:58,17.

Matyáš Kocman na startu svého vítězného běhu

Matyáš Kocman na startu svého vítězného běhu

Foto: Hana Březovičová

Tréninky mezi vinicemi přinášejí plody

Vlohy ke sportu zdědil Matyáš po svém otci Vladislavu Kocmanovi. Ten je jednou z osobností, které se zapsaly do historie břeclavského atletického oddílu. Někdejší úspěšný atlet dnes trenérsky vede svého syna. Bezprostředně po Matyášově rekordním běhu jsme se jeho tatínka a trenéra zeptali na jeho dojmy.

„Maty běžel hodně odvážně. Netuším, kde se to v něm vzalo. Ta koncovka byla hodně těsná, ale povedlo se, to je hlavní,“ září šťastný trenér a rodič.

Jak vypadá takový trénink zlatého medailisty?

„Většinou trénujeme na škvárovém hasičském hřišti za domem,“ popisuje hrdý otec „anebo v okolí vesnice. Maty běhá mezi vinicemi a poli.“

A jak často trénuje?

„Syn hraje ještě fotbal (za TJ Sokol Novosedly, pozn. red.), takže obvykle samotný běh trénuje dvakrát týdně, teď přes prázdniny to bylo třikrát v týdnu,“ říká Vladislav Kocman, sám trenér zmiňovaného fotbalového mužstva.

A Matyášovy nejoblíbenější tratě?

„Samozřejmě je to ta osmistovka. Ale rád běhá i na 1500 metrů a také přespolní běhy – vlastně není divu, když trénuje přímo v krajině,“ uzavírá Vladislav Kocman.

Vladislav Kocman

Foto: Hana Březovičová

Takže kdo ví? Třeba Matyáš přidá příště ke zlatu z osmistovky i medaili z delších tratí. Budeme mu držet palce.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav