15. září 2023

Jakub Jukl, Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Atleti znovu naskočili do soutěží

Dráhová atletická sezona pokračuje v září dalšími soutěžními koly. O tom, jak se v nich daří břeclavským atletům, jsme hovořili s předsedou a hlavním trenérem atletického oddílu Fosfa Lokomotiva Břeclav Zbyňkem Chlumeckým.

Začali jsme u těch nejmladších, tedy u kategorie mladších žáků.

„Sedmého září nám proběhlo finále přeboru Jihomoravského kraje v Hodoníně, kam se kvalifikovala družstva chlapců i dívek. Děvčata vybojovala vynikající 2. místo, oporou týmu byly především Veronika Janíková, která vyhrála skok daleký a v závodě na 60 metrů doběhla druhá, a také Eliška Zapletalová, která vyhrála ‚osmistovku‘. Obě děvčata se pak podílela i na vítězství v běhu štafet. Chlapci obsadili 4. místo, za zmínku určitě stojí výkon Rosti Bína, který vyhrál hned dva běhy, na 60 i na 150 metrů. Oba týmy tak postoupily do semifinále Mistrovství Moravy a Slezska,“ pochvaluje si trenér. Semifinálové boje je čekají již tuto neděli (17. září) ve Zlíně.  A co potom?

„Prvních pět družstev postoupí do finále Mistrovství Moravy a Slezska. To je pro mladší žáky nejvyšší soutěž, republikové mistrovství v této kategorii nemáme,“ vysvětluje Zbyněk Chlumecký. „Děvčata mají určitě velkou šanci na postup, chlapecké družstvo je ale oslabené, protože nejlepšího závodníka už jsme převedli do vyšší věkové kategorie,“ dodává.

Tím jsme se plynule dostali ke starším žákům a jejich výsledkům ve finále Mistrovství Moravy a Slezska, které se konalo 10. září ve Frýdku – Místku.

„Začnu u našich děvčat. Příliš se nečekalo, že by starší žákyně do finále družstev postoupily. Ale holky zabojovaly a podařilo s jim dostat mezi nejlepších deset týmů. Ve Frýdku sice nakonec skončily na poslední místě, ale i tak je účast ve finále velký úspěch. A co se týče chlapců,“ trenér jen stěží přemáhá úsměv, „tam naši starší žáci zvítězili a získali titul mistrů Moravy a Slezska. Druhý tým Olomouce za sebou nechali o 10 bodů!“ dodává hrdě Zbyněk Chlumecký. A to i přesto, že družstvu chyběli kvůli zraněním tři důležití závodníci.

„Ještě bych podtrhl výkon Matyáše Kocmana, který vyhrál běh na 800 metrů v novém okresním rekordu 1:58:89 a je zároveň letos první ve své kategorii, kdo osmistovku zaběhl pod dvě minuty.“

Mladí břeclavští atleti ale neusínají na vavřínech. 30. září je v Praze čeká republikové mistrovství staršího žactva, kde bude velká konkurence kvalitních týmů z celé České republiky. „Odhadoval bych umístění tak mezi 2. a 6. místem. Dobrá zpráva je, že v soutěži družstev by už měl nastoupit i uzdravený Richard Smolík, jedna z opor týmu.“

A dorostenci? Ti soutěžili 9.  září přímo doma v Břeclavi posledním třetím kolem v rámci  Mistrovství Moravy a Slezska.

„Naši dorostenci se umístili ve 3. kole na 3. místě, ale celkově jsme skončili na 4. příčce, což by na postup na republikové  mistrovství nestačilo. Jenže výsledek byl ovlivněný tím, že ve druhém kole se tři naši důležití sportovci v rámci dorostenecké atletické reprezentace účastnili závodů ve Slovinsku,“ vysvětluje Zbyněk Chlumecký. Klub proto podal žádost k Českému atletickému svazu, aby břeclavským dorostencům mimořádně umožnil postup do finále. Svaz však této žádosti nevyhověl a republikové finále tak dorostu o vlásek uniklo.

Nezbývá než našim mladým atletům ve všech kategoriích než přát, aby slunce v příštích týdnech prozářilo všemi barvami nejen padající listí, ale i medaile na stupních vítězů napříč soutěžemi. Nakročeno k tomu mají opravdu slibně.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav