03. května 2024

Petr Manuel Ulrych

Atletika

Aktuality

Atleti jsou před začátkem sezony v jednom kole

Atletům se nezadržitelně blíží dráhová sezona. Závodníci z oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav proto využívají každé vhodné příležitosti k tréninku a otestování vlastní formy. Tento týden k tomu měli borci všech věkových kategorií hned několik příležitostí.

Naše ohlédnutí začněme víkendovými závody ve Slavkově u Brna. V sobotu 27. dubna se tam odehrálo 1. kolo MJMKAS družstev mladšího a staršího žactva – skupina „JIH“. Břeclavský oddíl do této soutěže vyslal závodníky do všech kategorií. A „cinklo to“, jak se říká. „Mladší žáci skončili třetí, starší žákyně skončily druhé a prvními místy se mohou pochlubit starší žáci a mladší žákyně,“ ohlíží se spokojeně za sobotními výsledky předseda atletického oddílu FOSFA Lokomotiva Břeclav Zbyněk Chlumecký. „Opět jsme byli nejúspěšnější výpravou,“ dodává. A my doplňujeme, že z individuálních výkonů stojí za povšimnutí vítězství Richarda smolíka v bězích na 60 a 150 m a ve skoku dalekém, stejně jako výhry hostujícího Sebastiana Andrejeva v překážkovém běhu na 100 m, hodu oštěpem a skoku dalekém.

První květnový den pak přinesl hned několikero závodů. Do Blanska se na Memoriál Věry Bušové Gilkové sjeli běžci, aby v obtížných povětrnostních podmínkách poměřili síly na tratích od 60 do 1500 m. Barvy břeclavského oddílu hájili starší žáci Richard Smolík a Rostislav Bína, dorostenka Emma Mwanyolo a Kateřina Osičková soutěžící v ženské kategorii. Nejlépe se z tohoto břeclavského čtyřlístku dařilo Richardu Smolíkovi, který absolvoval „sprinterský trojboj“, tedy závody na tratích 60 m, 100 m a 200 m. Za své výkony připsal na konto družstva 2 191 bodů, čímž o 76 bodů překonal 19 let starý okresní rekord Alexandra Hermana v kategorii starších žáků! „Závodili jsme spolu s muži a za opravdu silného protivětru, takže jsem takový výsledek vůbec nečekal,“ usmíval se po závodě Richard. Rostislav Bína přispěl ve sprinterském trojboji 1737 body, Emma Mwanyolo 2231 body. Kateřina Osičková pak v závodě na 800 dosáhla pěkného času 2:11,75, kterým se umístila na třetím místě.

Emma Mwanyolo absolvovala v Blansku sprinterský trojboj

Emma Mwanyolo absolvovala v Blansku sprinterský trojboj

Foto: FOSFA Lokomotiva Břeclav

Ve stejný den se v Přerově konaly závody nazvané prostě Přerovský pětiboj. Z Břeclavi na tento mítink zamířili junior Dominik Navrátil a dorostenec Jakub Sýkora. Také oni museli při svých soutěžích čelit svěžímu větru.

Třetím středečním závodem s břeclavskou účastí byl 70. ročník Polabských závodů v Kolíně. Na ten se vypravil dorostenec Richard Březovič, aby se zapojil do vrhu koulí a své nejsilnější disciplíny, tedy hodu oštěpem. Se svým výkonem při vrhu koulí nebyl spokojen, přestože zvítězil, když pětikilové náčiní poslal do vzdálenosti 13,55 m. Zaostal však poměrně výrazně za svým letošním halovým maximem – v lednu si v Olomouci do tabulek zapsal výkon 16,19 m. Rovněž v hodu oštěpem o hmotnosti 700 g si v Kolíně připsal vítězství – pátým pokusem hodil 64,20 m (o 3,41 m méně než na začátku dubna ve španělské La Nucii).

Nejmenší atleti se do svého zápolení pustili ve čtvrtek 2. května. Na domácím stadionu byl pro ně připraven tradiční závod Čokoládová tretra. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 232 závodníků, přičemž ti nejmladší závodili se svými rodiči. Výsledky najdete zde. Stejně jako v minulých letech dostali soutěžící na prvních třech místech z každé disciplíny nominační listy do mezinárodního semifinále, které se bude konat 24. května v Ostravě. Ti nejlepší si to pak rozdají při velkém finále, jež bude součástí hlavního programu Zlaté tretry Ostrava 2024.

Čokoládová tretra 2024

Čokoládová tretra 2024

Foto: Hana Březovičová

Než se ale břeclavská výprava vydá povzbudit své favority a světové atletické hvězdy na zmíněný prestižní mezinárodní mítink, čeká borce FOSFA Lokomotiva Břeclav několik vlastních závodů. „Již tuto neděli pojedou dorostenky a dorostenci na 1. semifinále Mistrovství Moravy a Slezska družstev mládeže,“ avizuje Zbyněk Chlumecký. Také příští víkend bude nabitý – v sobotu 11. května je na programu 1. kolo 1. ligy mužů a žen v Uherském Hradišti, v neděli pak 2. kolo chůze v Olomouci a Krajské přebory jednotlivců mladšího a staršího žactva ve Znojmě.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav