14. března 2023

-fs-

Box

Aktuality

FOSFA Real Boxing Cup: výjimečný úspěch týmu Břeclavi

Břeclavský Dům školství byl o víkendu dějištěm 10. kola nejvyšší evropské soutěže v olympijském boxu FOSFA Real Boxing Cup 2023. Takto prestižní mezinárodní sportovní podnik se v Břeclavi konal poprvé v historii. Domácí tým FOSFA Boxing Club Břeclav před zaplněným sálem vybojoval první místo a v průběžném hodnocení se posunul na druhé místo interligové tabulky.

V letošním ročníku FOSFA Real Boxing Cup proti sobě nastupují zástupci Box Clubu Stavbár Nitra, oddílu Budapesti Honvéd Sportegyesület z maďarské metropole, vídeňského klubu Bounce a domácího FOSFA Boxing Clubu Břeclav. Diváci tak mají možnost porovnat úroveň boxu v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rakousku.

Uplynulé kolo očima promotéra

„Oproti loňskému roku, kdy od samého počátku dominovala lize Nitra, došlo k podstatnému vyrovnání sil mezi jednotlivými týmy a nejde předvídat, s jakými výsledky soutěž skončí. Tak tomu bylo i o tomto víkendu, kdy do poslední minuty nebylo jasné, kdo zvedne nad hlavu pohár pro vítěze kola. Do posledního zápasu pak ze zdravotních důvodů nenastoupil Marko Milun z Box Clubu Stavbár Nitra a historicky poprvé skončilo toto interligové kolo remízou. O první místo se podělily týmy Nitry a Břeclavi. Domácí klub dosáhl pěkného výsledku a ohrozil dlouhodobé šampiony,“ ohlíží se za soutěžním víkendem zakladatel FOSFA Real Boxing Cup Daniel Táborský. Na čele interligové tabulky je po tomto kole tým Box Clubu Stavbár Nitra, na druhou příčku se posunul FOSFA Boxing Club Břeclav, třetí místo patří oddílu Budapesti Honvéd Sportgyesület a čtvrté klubu Bounce z Vídně. Bodové rozdíly jsou nicméně mezi soupeřícími kluby zatím malé a nelze na jejich základě odhadovat další průběh soutěže. Ta má před sebou ještě šest kol, přičemž to příští se odehraje 15.-16. dubna v Budapešti.

Zlatá břeclavská premiéra

V 10. kole soutěže byli diváci dle očekávání svědky napínavých duelů. Největšímu zájmu publika se dle očekávání těšily zápasy, do kterých nastoupili boxeři z domácího FOSFA Boxing Clubu Břeclav. V jeho barvách se představila špička moravské boxerské scény – Erik Suchý, Samuel Korček, Adam Valenta, Jindřich Janečka, Claudia Tótová, Natálie Poledníková a Piotr Lacz. Navzdory asi nejtěžšímu možnému rozlosování sobotních rozřazovacích klání dokázali moravští bojovníci ze svých zápasů vytěžit maximum a z nedělního finále si odnesli stejný počet bodů jako tým Box Clubu Stavbár Nitra.

Zápas večera

Prémii za zápas večera si odnesl Erik Suchý, když na body porazil Dominika Énekese z klubu Budapesti Honvéd Sportegyesület. Podle promotéra Daniela Táborského bylo při udělování ocenění přihlédnuto i k semifinálovému zápasu Erika Suchého, v kterém mladý moravský boxer zvítězil nad mírně favorizovaným Viliamem Tankó nastupujícím za Box Club Stavbár Nitra.

Erik Suchý

Foto: Petr Manuel Ulrych

Hned několik důvodů ke spokojenosti měl majitel a hlavní trenér pořádajícího FOSFA Boxing Clubu Břeclav Peter Hlavenka. „Jsem šťastný, že se nám hned při premiéře na domácí půdě podařilo vybojovat dělené první místo. Ukázali jsme, že se umíme prosadit v evropské špičce, což je podle mého názoru významný krok při obnovování letité tradice boxu v našem městě.“ Pochvalně po skončení nedělního finále hovořil o výkonech celého moravského týmu, z individuálních výkonů pak vyzdvihl zápasy Erika Suchého a Jindřicha Janečky. Druhý jmenovaný sice podle rozhodčích v semifinálovém souboji nestačil na rakouského boxera Michaela-Farese Derouiche, jejich vyrovnané klání ale patřilo k tomu nejlepšímu, čeho byli diváci o víkendu svědky. Peter Hlavenka sám si pak odnesl čestné uznání břeclavské radnice za svou příkladnou práci s mládeží – jeho svěřenci stačili od roku 2019 vybojovat několik titulů mistrů republiky.

Fosfa jako generální partner

FOSFA Real Boxing Cup 2023 probíhá díky finanční podpoře břeclavské společnosti Fosfa, která je největším evropským zpracovatelem žlutého fosforu. Její majitel a generální ředitel Ivan Baťka se za víkendovým interligovým kolem ohlíží s uspokojením: „Jako lokální patriot jsem nesmírně hrdý, že se podařilo do Břeclavi přivést takto prestižní událost mezinárodního významu a že i díky naší podpoře dochází k renesanci olympijského boxu. Styl, jakým se interligový tým FOSFA Boxing Clubu Břeclav premiérově představil před domácím publikem, mne naplňuje hrdostí. Všichni členové našeho týmu předvedli statečná srdce a těším se na jejich výkony v dalších kolech soutěže. Jsem si jist, že i v září, kdy se soutěž do Břeclavi vrátí, budeme svědky podobně atraktivní podívané.“ Podporou boxerské interligy a břeclavského klubu sleduje Ivan Baťka jeden hlavní cíl: „Věřím, že touto cestou přispějeme k naplnění vize shrnuté do sloganu ‚Být nejlepším‘ a že jednoho dne uvidíme moravského boxera přebírat olympijskou medaili.“

Podpoře sportu se Fosfa věnuje dlouhodobě. „Z vlastní zkušenosti vím, že pohyb a sport nejen prospívají tělu, ale zároveň pozitivně formují osobnost. Rozvíjejí totiž odolnost, týmovou spolupráci a disciplínu. A jelikož sport i naše podnikání spojují hodnoty jako hrdost, úcta, respekt či fair play, začali jsme už před několika lety podporovat několik sportovních klubů z Břeclavi a okolí. Ze stejného důvodu jsme se v roce 2019 stali generálním partnerem Českého olympijského výboru. Tytéž pohnutky nás loni vedly ke spuštění projektu FOSFA Sport, který má motivovat ke sportu děti a mládež,“ vysvětluje Ivan Baťka a dodává, že podpora FOSFA Real Boxing Cup byla jen dalším logickým krokem.

Důležitým partnerem březnového kola soutěže bylo Město Břeclav.

V Břeclavi se představily legendy boxu

Organizátoři břeclavského kola interligy vsadili nejen na vysokou sportovní úroveň zápasů, ale i na divácky atraktivní doprovodný program. Návštěvníci si za osobní účasti autora mohli prohlédnout prodejní výstavu obrazů bývalého reprezentanta a medailisty z evropských i světových šampionátů Rostislava Osičky. Mimochodem – výtěžek z prodeje svých obrazů ve výši 20 tisíc korun věnoval Rostislav Osička Psímu útulku Bouchalka ve středočeském Buštěhradu.

Dalšími čestnými hosty držitel stříbrné medaile z LOH v roce 2000 a bronzový medailista ze světového amatérského šampionátu v roce 2003 Rudolf Kraj nebo juniorský mistr světa a několikanásobný mistr ČSSR Michal Franěk. Role moderátora se vedle Daniela Táborského ujal i populární herec Vladimír Polívka. Jeho volba nebyla náhodná – i on se věnoval tréninku boxu pod vedením Rostislava Osičky.

FOSFA Real Boxing Cup

Soutěž FOSFA Real Boxing Cup vznikla v loňském roce z iniciativy bývalého boxera a současného trenéra Daniela Táborského, který se rozhodl dát novou tvář stagnující extralize, zviditelnit olympijský box, vrátit mu prestiž a podporovat jeho sportovce. Projekt, který má za cíl prohloubit zájem veřejnosti o box, získal podporu České boxerské asociace. V letošním roce pak soutěž dostala mezinárodní ráz. FOSFA Real Boxing Cup se podle Táborského zaměřuje především na kvalitu a sportovní výkony a diváci se mohou těšit na skutečný box a pravé boxery. „U nás se nestaví na komerci, hlavní zápas nedostane ten s nejvíce followery a soupeře nevybíráme tak, abychom účelově stavěli bilanci a vytvářeli falešný obraz neporazitelnosti vybraným sportovcům,“ vysvětluje. „Chceme se vrátit ke kořenům, kde uznání dostanou nejlepší a nejtvrdší fighteři, ne ti, kteří se rádi prezentují v bulvárních médiích,“ dodává Daniel Táborský.

Více informací o FOSFA Real Boxing Cup 2023 najdete na www.realboxingcup.cz.

Prozkoumejte sportovní kluby na Břeclavsku

Volejbal

FOSFA Lokomotiva Břeclav

Stolní tenis

KST FOSFA LVA

Hokej

FOSFA HC Lvi Břeclav

Judo

Soukromá škola bojových sportů Břeclav

Atletika

LOKOMOTIVA FOSFA BŘECLAV

Fotbal

FOSFA MSK Břeclav